Dosjećanje se kao tehnika koristi kako bi se starije osobe osnažile i povezale sa stručnjacima kroz dijeljenje proživljenih iskustava. Ovom tehnikom korisnike potičemo na promišljanje o ulogama koje su imali tijekom života, odnosima koje su gradili te promjenama koje su doživljavali kako su starili.
Dobivanje informacije o korisniku kao pojedincu omogućuje individualizaciju pristupa, a ujedno i povezivanje s ostatkom grupe kroz zajednički osvrt na događaje.
Razgovor o vlastitu životu i znanjima daje korisniku osjećaj uvažavanja i poštovanja. Stručnjacima pruža uvid u prošle funkcionalne, ali i nefunkcionalne obrasce, pomoću kojih stavlja u kontekst sadašnja ponašanja.
Primjer uspješnog korištenja informacija prikupljenih tehnikama dosjećanja rad je s korisnicom na Odjelu za zdravstvenu njegu i brigu o zdravlju, koja je tijekom radnog vijeka radila kao spremačica. Progresijom demencije, korisnica sve više pokazuje potrebu za organiziranjem vremena kao radnog dana. Iz navedenog razloga, ima svoj “alat” koji koristi, odlazi na šišanje kada je “u pauzi od posla” ili kada joj “završi smjena”.
Ovu publikaciju izdaje Dom za starije osobe Sveti Josip Zagreb i Gerontološki centar Sveti Josip. Dom je javna ustanova za obavljanje socijalnih usluga starijim odraslim osobama. Osim dugotrajnog smještaja,
Tel: 01/3669-000
Adresa: Dunjevac 17, Zagreb